(22. 04. – 26. 04.  2024.)

• Zdenka sir, pecivo, čaj
  • Tjestenina na bolonjski, salata

• Maslac, džem, kruh, bijela kava
  • Mesna štruca, krpice sa zeljem
  • Namaz na kruhu

• Varivo od slanutka sa heljdom

• Puter štangica, hrenovka, ketchup, kiseli krastavac
  • Musaka, salata

• Pecivo, riblji burger, umak tartar
  • Brudet od lignje, žganci, salata
  • Sladoled

Žene u matematici
Autor: Unknown , 8. 3. 2016.

Povodom Međunarodnog dana žena učenice sedmih razreda – Iva Grahovac, Dorotea Kanjuh, Tea KoIar, Maja Nol, Dora Orešić i Lea Rajković – pripremile su materijale i izradile pano s temom „Žene u matematici” (u učionici matematike, br. 12). U izradi su im pomogla dvojica učenika sedmih razreda: Emanuel Krajinović i Tomislav Kragujević.

Na panou se može pročitati nešto o životu i radu poznatih matematičarki poput Charlott Angas Scott – za koju se smatra da je zaslužna za promjenu ženine uloge na području matematike, Emmy Amalie Noether, Hipatije – prve žene za koju se sa sigurnošću može reći da je dala važan doprinos razvoju matematike, Julije Bowman – koju je zadivila matematika kada joj je jedan učitelj objašnjavao da    nema konačno decimala. Za Mariu Gaetanu Agnesi već se u ranom djetinjstvu znalo da je čudo od djeteta, a bila je i prva profesorica matematike na svijetu. Marie Sophie Germain otkrila je ljepotu matematike u knjižnici svoga oca. Najviše je pridonijela teoriji brojeva i teoriji elasticiteta. Tu su još i Mary Cartwright, Olga Alexandrova Ladyzhenska, Sofija Vasiljeva Kovalevska, Virginia Ragsdale te Mary Everest Boole kojoj je cilj bio „...razumjeti kako ljudi, posebno djeca, uče matematiku i znanost, koristeći se za razumijevanje dijelovima mozga, fizičkim tijelima i njihovim nesvjesnim procesima.”

Osim povijesnih činjenica iz života matematičarki, na panou se mogu pronaći i neke zanimljivosti o predrasudama kako bi matematičari trebali biti muškarci, o Fieldsovoj medalji, nagradi Hay, o udrugama žena u matematici, te naravno nekoliko nezaobilaznih zanimljivih problema čijim rješavanjem učenici mogu razvijati svoje logičko i kreativno mišljenje.

Želite li pogledati pano i usput ponešto naučiti, slobodno zavirite u učionicu. [Sidro]

Fotografije možete vidjeti u mapi Foto-galerija