(29. 04. – 03. 05.  2024.)

• Savitak sa sjemenkama i sirom, jogurt
  • Špageti na bolonjski, salata

• Kruh, namaz Linolada, mlijeko
  • Pečeni pileći batak / zabatak, mlinci
  • Puding

• Juneći gulaš, žganci, salata

• Muffin, jogurt
  • Panirani oslić, blitva sa krumpirom

Posjet osmih razreda Vukovaru
Autor: Matija Bajić, 26. 2. 2017.

U sklopu obrazovnih aktivnosti, Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provodi projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“. U sklopu projekta, memorijalna mjesta u Vukovaru ove godine (21. 2. 2017. i 22. 2. 2017.) obišli su i učenici osmih razreda naše škole. Cilj projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ jest učenike osmih razreda kroz dvodnevne posjete Vukovaru učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira i radionice. Ministarstvo branitelja financira smještaj, prijevoz i prehranu za sve učenike osmih razreda tijekom posjeta.

U sklopu dvodnevnog posjeta, osim obilaska memorijalnih lokaliteta u Vukovaru, učenici su također posjetili Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja.

Donosimo i dva sastavka naših učenika:

Vukovar

Vukovar nije samo grad heroja. Vukovar je grad hrabrih i snažnih ljudi koji su preživjeli strahote u ratu i koji žive svaki dan s osmjehom na licu i s ranom u sjećanju. Ono što su oni prošli, ne može svatko.

Nekoliko tisuća ljudi nije dalo svoj život samo za Hrvatsku. Oni su dali svoju prošlost i budućnost za naše dobro, napustili su svoju djecu, roditelje, braću i sestre kako bismo mogli reći da živimo u neovisnoj i slobodnoj državi Hrvatskoj.

Mislimo da je to stari, barokni grad na Dunavu, no on je mnogo više od toga. On je simbol Domovinskog rata. On je naš ponos, grad koji svatko treba posjetiti te doživjeti njegovu stvarnu ljepotu, snagu i sjećanje na proživljeno. Vukovar je grad s dušom koja nikada neće zaboraviti svoju prošlost. Pravi Hrvati imati će Vukovar vječno u sjećanju. Srca će nam kucati za grad zbog kojeg Hrvatska postoji, za grad kojem trebamo biti zahvalni, za grad na koji trebamo biti ponosni, za grad koji je kao s neba Božji dar, za grad Vukovar!

Karla Krešić, 8.b

Vukovar

Dolazim k tebi, moj voljeni i ponosni grade. Dolazim k tebi zajedno sa svojim prijateljima upaliti svijeću, sklopiti ruke za sve one kojih nema, pomoliti se za Vukovar. Svaki put moje srce kuca jače, a moje misli postaju sve veće za Vukovar. Mislim na vas, velike heroje, na vas kojih danas nema. Mislim na žalosne majke, djecu bez roditelja, na sve one mučene, ranjene i ubijene. Tuga i bol je velika. Osjećam tugu, ali i ponos. Ponosna sam što Vukovarom Dunav i dalje teče, sto sunce obasjava i grije naš grad, grad prepun ponosnih ljudi velikog srca. Vjerujem da će naš dolazak u Vukovar i plamen upaljene svijeće na tren zagrijati bolno srce Vukovara.

Lucia Vrdoljak, 8.b